Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F88-I-SO
PIC16F88-I/SO
| Part Number: | PIC16F88-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F88-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC / MCU 8-bit PIC RISC 7KB Flash 5V 18-Pin SOIC W Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F88-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC / MCU 8-bit PIC RISC 7KB Flash 5V 18-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 56 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH, RAM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 890 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 7 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 11.55 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Microchip PIC16F88-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F88-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F88-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F88-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F88-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F88-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Microchip PIC16F88-I/SO?
What is the function of Microchip PIC16F88-I/SO?
What is the price of Microchip PIC16F88-I/SO?
What is the supply chain information for Microchip PIC16F88-I/SO?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













