Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877A-I-PT
PIC16F877A-I/PT
| Part Number: | PIC16F877A-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877A-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877A-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
Documentation for Microchip PIC16F877A-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC16F877A-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877A-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877A-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877A-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877A-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877A-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the price of the product?
What is the product name and description?
How much stock is available for this product?
What are the technical specifications of the PIC16F877A-I/PT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







