Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20I-PT
PIC16F877-20I/PT
| Part Number: | PIC16F877-20I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
Documentation for Microchip PIC16F877-20I/PT
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand of the microcontroller?
What is the core architecture and data bus width of the microcontroller?
What is the memory size and type of the microcontroller?
What are the available interfaces on the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





