Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-PQ
PIC16F877-20/PQ
| Part Number: | PIC16F877-20/PQ |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-PQ |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-PQ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Voltage | 5 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.1 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
Documentation for Microchip PIC16F877-20/PQ
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-PQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-PQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-PQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-PQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-PQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-PQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-PQ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the product being described?
What is the memory size of the microcontroller?
What are the peripherals supported by the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




