Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-P
PIC16F877-20/P
| Part Number: | PIC16F877-20/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-P |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PDIP40 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PDIP40
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.06 mm |
| Length | 52.4256 mm |
| Width | 14.22 mm |
Documentation for Microchip PIC16F877-20/P
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Microchip PIC16F877-20/P?
Where can I find the datasheet for Microchip PIC16F877-20/P?
What is the function of Microchip PIC16F877-20/P?
What is the price of Microchip PIC16F877-20/P?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








