Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-L
PIC16F877-20/L
| Part Number: | PIC16F877-20/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-L |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PQCC44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F877-20-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC16 CPU, 20MHz, CMOS, PQCC44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 16.6624 mm |
| Width | 16.6624 mm |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 16.6624 mm |
| Width | 16.6624 mm |
Documentation for Microchip PIC16F877-20/L
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F877-20-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the brand of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the product name and brand?
What is the product description?
What is the memory size of the PIC16F877-20/L?
What are the interfaces supported by the PIC16F877-20/L?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








