Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876A-I-SP
PIC16F876A-I/SP
| Part Number: | PIC16F876A-I/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876A-I-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP / MCU 8-bit PIC RISC 14KB Flash 5V 28-Pin SPDIP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876A-I-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP / MCU 8-bit PIC RISC 14KB Flash 5V 28-Pin SPDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.429 mm |
| Length | 35.179 mm |
| Width | 7.493 mm |
Documentation for Microchip PIC16F876A-I/SP
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











