Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876A-I-SO
PIC16F876A-I/SO
| Part Number: | PIC16F876A-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876A-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | Mcu Cmos 28 Ld 20MHZ 8K Flash, -40C to +85C, 28-SOIC 300MIL, Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876A-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mcu Cmos 28 Ld 20MHZ 8K Flash, -40C to +85C, 28-SOIC 300MIL, Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.3876 mm |
| Length | 18.0594 mm |
| Width | 7.5946 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.3876 mm |
| Length | 18.0594 mm |
| Width | 7.5946 mm |
Documentation for Microchip PIC16F876A-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876A-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the PIC16F876A-I/SO?
What is the brand of the PIC16F876A-I/SO?
What is the part number of the equivalent product to the PIC16F876A-I/SO?
What is the memory size of the PIC16F876A-I/SO?
What is the equivalent part to Microchip PIC16F876A-I/SO?
What is the price of Microchip PIC16F876A-I/SO?
What is the temperature range of Microchip PIC16F876A-I/SO?
What is the package type of Microchip PIC16F876A-I/SO?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









