Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876-20I-SO
PIC16F876-20I/SO
| Part Number: | PIC16F876-20I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876-20I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC16F876-20I/SO 8bit PIC16F Microcontroller 20MHz 14kb Flash 28-Pin SOIC |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876-20I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC16F876-20I/SO 8bit PIC16F Microcontroller 20MHz 14kb Flash 28-Pin SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 18.08 mm |
| Width | 7.59 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 18.08 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip PIC16F876-20I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for the PIC16F876-20I/SO?
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the maximum supply voltage and minimum supply voltage for the product?
What peripherals are available on the PIC16F876-20I/SO microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






