Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876-20-SO
PIC16F876-20/SO
| Part Number: | PIC16F876-20/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876-20-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC RISC 14KB Flash 5V 28-Pin SOIC W Tube / IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F876-20-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC RISC 14KB Flash 5V 28-Pin SOIC W Tube / IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 18.08 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip PIC16F876-20/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F876-20-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the maximum operating frequency of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







