Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F874-04-PT
PIC16F874-04/PT
| Part Number: | PIC16F874-04/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F874-04-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | 8 Bit Microcontroller, Flash, PIC16F8xxx, 4 MHz, 7 KB, 192 Byte, 44, TQFP RoHS Compliant: Yes |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F874-04-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8 Bit Microcontroller, Flash, PIC16F8xxx, 4 MHz, 7 KB, 192 Byte, 44, TQFP RoHS Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
Documentation for Microchip PIC16F874-04/PT
| Datasheet | View & Download PIC16F874-04-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F874-04-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F874-04-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F874-04-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F874-04-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the microcontroller?
What is the maximum operating temperature of the microcontroller?
How much program memory does the microcontroller have?
What is the package type of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

