Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F873A-I-ML
PIC16F873A-I/ML
| Part Number: | PIC16F873A-I/ML |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F873A-I-ML |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 5V 28-Pin QFN EP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F873A-I-ML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 5V 28-Pin QFN EP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 56 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | EPROM, FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 950 µm |
| Length | 6 mm |
| Width | 6 mm |
Documentation for Microchip PIC16F873A-I/ML
| Datasheet | View & Download PIC16F873A-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873A-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873A-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873A-I-ML Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the type of integrated circuit?
What is the product name and brand?
What is the package type and pin count?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





