Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F873-04-SP
PIC16F873-04/SP
| Part Number: | PIC16F873-04/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F873-04-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F873-04-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 1.6 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.43 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Microchip PIC16F873-04/SP
| Datasheet | View & Download PIC16F873-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F873-04-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the price of the product?
What is the product name?
What is the stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








