Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84A-20I-SO
PIC16F84A-20I/SO
| Part Number: | PIC16F84A-20I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84A-20I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 5V 18-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84A-20I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 5V 18-Pin SOIC W Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 14 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16F84A-20I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F84A-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84A-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84A-20I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84A-20I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of PIC16F84A-20I/SO?
What is the product category of PIC16F84A-20I/SO?
What is the memory size of PIC16F84A-20I/SO?
What is the supply voltage range of PIC16F84A-20I/SO?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







