Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84A-04-SO
PIC16F84A-04/SO
| Part Number: | PIC16F84A-04/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84A-04-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | Microcontroller PIC16, 8bit Harvard, 4MHz, FLASH 1.75kB, SRAM 68kB, EEPROM 64kB, 4-5.5V, 0+70 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84A-04-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microcontroller PIC16, 8bit Harvard, 4MHz, FLASH 1.75kB, SRAM 68kB, EEPROM 64kB, 4-5.5V, 0+70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 14 kb |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH, RAM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 11.55 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Microchip PIC16F84A-04/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F84A-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84A-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84A-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84A-04-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the part number of the microcontroller?
What is the supply voltage range of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










