Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04I-SO
PIC16F84-04I/SO
| Part Number: | PIC16F84-04I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 68 RAM 13 I/O 4MHz Ind Temp SOIC18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 68 RAM 13 I/O 4MHz Ind Temp SOIC18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.36 mm |
| Length | 11.73 mm |
| Width | 7.59 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.36 mm |
| Length | 11.73 mm |
| Width | 7.59 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.36 mm |
| Length | 11.73 mm |
| Width | 7.59 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.36 mm |
| Length | 11.73 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip PIC16F84-04I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the microcontroller?
How many I/Os does the microcontroller have?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the product name and description?
Are there any alternate parts available for the Microchip PIC16F84-04I/SO?
What are the technical specifications of the Microchip PIC16F84-04I/SO?
Does the Microchip PIC16F84-04I/SO comply with any industry standards or regulations?
What is the product name and brand?
What is the memory size of the microcontroller?
How many I/Os does the microcontroller have?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the product name and description?
What is the supply voltage range for this microcontroller?
What compliance standards or regulations does this microcontroller meet?
What is the memory type and size of this microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


