Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04-SO
PIC16F84-04/SO
| Part Number: | PIC16F84-04/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18-Pin SOIC W Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.36 mm |
| Length | 11.73 mm |
| Width | 7.59 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.36 mm |
| Length | 11.73 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip PIC16F84-04/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of PIC16F84-04/SO?
What is the maximum frequency of PIC16F84-04/SO?
What is the brand of this product?
What is the product's part number?
What is the memory size of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











