Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04-P
PIC16F84-04/P
| Part Number: | PIC16F84-04/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18-Pin PDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F84-04-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V/3.3V/5V 18-Pin PDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | Through Hole |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.429 mm |
| Length | 22.86 mm |
| Width | 6.858 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Number of USB Channels | 0 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 68 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | Through Hole |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.429 mm |
| Length | 22.86 mm |
| Width | 6.858 mm |
Documentation for Microchip PIC16F84-04/P
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F84-04-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the stock availability of the product?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the supply voltage range for the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










