Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F819-I-P
PIC16F819-I/P
| Part Number: | PIC16F819-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F819-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC RISC 3.5KB Flash 5V 18-Pin PDIP Tube / IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F819-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC RISC 3.5KB Flash 5V 18-Pin PDIP Tube / IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 28 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 890 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 22.99 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Microchip PIC16F819-I/P
| Datasheet | View & Download PIC16F819-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F819-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F819-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F819-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory size of the MCU?
What is the number of I/Os for the MCU?
What is the maximum supply voltage for the MCU?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










