Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F77-I-L
PIC16F77-I/L
| Part Number: | PIC16F77-I/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F77-I-L |
| Qty Available: | |
| Description: | In a Tube of 27, Microchip PIC16F77-I/L, 8bit PIC Microcontroller, 20MHz, 8K Flash, 44-Pin PLCC |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F77-I-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
In a Tube of 27, Microchip PIC16F77-I/L, 8bit PIC Microcontroller, 20MHz, 8K Flash, 44-Pin PLCC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 112 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 16.66 mm |
| Width | 16.66 mm |
Documentation for Microchip PIC16F77-I/L
| Datasheet | View & Download PIC16F77-I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F77-I-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and pin count of the product?
What is the memory size and type of the product?
What is the maximum frequency and supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






