Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F74-I-L
PIC16F74-I/L
| Part Number: | PIC16F74-I/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F74-I-L |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, PIC16F74-I/L, Flash 8B Mcu 4K Rom, 33I/O, Uart, 20MHZ, 44P I |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F74-I-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, PIC16F74-I/L, Flash 8B Mcu 4K Rom, 33I/O, Uart, 20MHZ, 44P I
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 56 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 16.66 mm |
| Width | 16.66 mm |
Documentation for Microchip PIC16F74-I/L
| Datasheet | View & Download PIC16F74-I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F74-I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F74-I-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
What compliance standards does the product meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






