Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F73-I-SO
PIC16F73-I/SO
| Part Number: | PIC16F73-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F73-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-BIT Mcu; 7KB-FLASH; 192B-SRAM; 22 I/o; 4V~5, 5V; 20MHZ; A/d; Usart; Spi; Twi; -40°C ~ 85°C; ; |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F73-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-BIT Mcu; 7KB-FLASH; 192B-SRAM; 22 I/o; 4V~5, 5V; 20MHZ; A/d; Usart; Spi; Twi; -40°C ~ 85°C; ;
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 56 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.39 mm |
| Length | 18.08 mm |
| Width | 7.59 mm |
Documentation for Microchip PIC16F73-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F73-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F73-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F73-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum supply voltage?
What is the memory size of the product?
What is the temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












