Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F72-I-SS
PIC16F72-I/SS
| Part Number: | PIC16F72-I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F72-I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F72-I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SSOP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 28 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.85 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Width | 5.6 mm |
Documentation for Microchip PIC16F72-I/SS
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum operating frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




