Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F72-I-SP
PIC16F72-I/SP
| Part Number: | PIC16F72-I/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F72-I-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SPDIP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F72-I-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin SPDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 28 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.81 mm |
| Length | 35.56 mm |
| Width | 7.493 mm |
Documentation for Microchip PIC16F72-I/SP
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F72-I-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the PIC16F72-I/SP?
What is the brand of the PIC16F72-I/SP?
What is the supply voltage range of the PIC16F72-I/SP?
What is the memory size of the PIC16F72-I/SP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







