Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F690T-I-SS
PIC16F690T-I/SS
| Part Number: | PIC16F690T-I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F690T-I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 5V Automotive 20-Pin SSOP T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F690T-I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 5V Automotive 20-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 220 µA |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of I/Os | 18 |
| Number of Programmable I/O | 18 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16F690T-I/SS
| Datasheet | View & Download PIC16F690T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690T-I-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






