Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F690-I-SO
PIC16F690-I/SO
| Part Number: | PIC16F690-I/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F690-I-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU, 8-Bit, 4KW Flash, 256 RAM, 18 I/O, SOIC-20 | Microchip Technology Inc. PIC16F690-I/SO |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F690-I-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU, 8-Bit, 4KW Flash, 256 RAM, 18 I/O, SOIC-20 | Microchip Technology Inc. PIC16F690-I/SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 56 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 220 µA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 18 |
| Number of Inputs | 18 |
| Number of Outputs | 17 |
| Number of Programmable I/O | 18 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Microchip PIC16F690-I/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F690-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690-I-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F690-I-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











