Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F684-I-P
PIC16F684-I/P
| Part Number: | PIC16F684-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F684-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive 14-Pin PDIP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F684-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC RISC 3.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive 14-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 28 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2.8 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 12 |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Height | 4.953 mm |
| Length | 19.69 mm |
| Width | 7.112 mm |
Documentation for Microchip PIC16F684-I/P
| Datasheet | View & Download PIC16F684-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F684-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F684-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F684-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F684-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F684-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's part number?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








