Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F677T-I-SS
PIC16F677T-I/SS
| Part Number: | PIC16F677T-I/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F677T-I-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC16F Series 3.5 kB Flash 128 B RAM 20 MHz 8-Bit Microcontroller - SSOP-20 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F677T-I-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC16F Series 3.5 kB Flash 128 B RAM 20 MHz 8-Bit Microcontroller - SSOP-20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 18 |
| Number of Programmable I/O | 18 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.85 mm |
| Length | 7.5 mm |
| Width | 5.6 mm |
Documentation for Microchip PIC16F677T-I/SS
| Datasheet | View & Download PIC16F677T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F677T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F677T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F677T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F677T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F677T-I-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F677T-I-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the flash memory size of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the package type of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



