Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F628-20I-P
PIC16F628-20I/P
| Part Number: | PIC16F628-20I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F628-20I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC16F628-20I/P 8bit PIC16F Microcontroller 20MHz 3.5kb Flash 18-Pin PDIP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F628-20I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC16F628-20I/P 8bit PIC16F Microcontroller 20MHz 3.5kb Flash 18-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 224 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 22.99 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Microchip PIC16F628-20I/P
| Datasheet | View & Download PIC16F628-20I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F628-20I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F628-20I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







