Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F628-20-P
PIC16F628-20/P
| Part Number: | PIC16F628-20/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F628-20-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 3.3V/5V 18-Pin PDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F628-20-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 3.3V/5V 18-Pin PDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 224 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 22.99 mm |
| Width | 6.6 mm |
Documentation for Microchip PIC16F628-20/P
| Datasheet | View & Download PIC16F628-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F628-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F628-20-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F628-20-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the price of the product?
What category does the product belong to?
What is the memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








