Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F627A-I-P
PIC16F627A-I/P
| Part Number: | PIC16F627A-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F627A-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC RISC 1.75KB Flash 3.3V/5V 18-Pin PDIP Tube / IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F627A-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC RISC 1.75KB Flash 3.3V/5V 18-Pin PDIP Tube / IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 14 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 600 µA |
| Number of A/D Converters | 0 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of PWM Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 224 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.953 mm |
| Length | 23.37 mm |
| Width | 7.112 mm |
Documentation for Microchip PIC16F627A-I/P
| Datasheet | View & Download PIC16F627A-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F627A-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F627A-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F627A-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F627A-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F627A-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F627A-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F627A-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












