Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F627-20E-SO
PIC16F627-20E/SO
| Part Number: | PIC16F627-20E/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F627-20E-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 224 RAM 16I/O 20MHz ExtTemp SOIC18 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F627-20E-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 224 RAM 16I/O 20MHz ExtTemp SOIC18
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 18 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | SCI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 1.8 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | PWM |
| RAM Size | 224 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16F627-20E/SO
| Datasheet | View & Download PIC16F627-20E-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F627-20E-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the stock availability of the Microchip PIC16F627-20E/SO?
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Microchip PIC16F627-20E/SO?
Is the Microchip PIC16F627-20E/SO compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
