Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F616T-E-SL
PIC16F616T-E/SL
| Part Number: | PIC16F616T-E/SL |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F616T-E-SL |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-BIT, Flash, 20 Mhz, Risc Microcontroller, PDSO14, 3.90 Mm Height, Plastic, SOIC-14 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F616T-E-SL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-BIT, Flash, 20 Mhz, Risc Microcontroller, PDSO14, 3.90 Mm Height, Plastic, SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Programmable I/O | 11 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Peripherals | PWM |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16F616T-E/SL
| Datasheet | View & Download PIC16F616T-E-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F616T-E-SL Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F616T-E-SL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
