Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F57-I-P
PIC16F57-I/P
| Part Number: | PIC16F57-I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F57-I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin PDIP Tube, Bulk |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F57-I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin PDIP Tube, Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 20 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 24 kb |
| Frequency | 20 MHz |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 400 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 20 |
| Number of Programmable I/O | 20 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 72 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.953 mm |
| Length | 39.75 mm |
| Width | 14.732 mm |
Documentation for Microchip PIC16F57-I/P
| Datasheet | View & Download PIC16F57-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F57-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F57-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F57-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F57-I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F57-I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the memory size of the PIC16F57-I/P?
What is the maximum supply voltage for the PIC16F57-I/P?
What is the package type for the PIC16F57-I/P?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











