Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F1934-I-ML
PIC16F1934-I/ML
| Part Number: | PIC16F1934-I/ML |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F1934-I-ML |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin QFN EP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F1934-I-ML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin QFN EP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 56 kb |
| Frequency | 32 MHz |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 36 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 950 µm |
| Length | 8 mm |
| Width | 8 mm |
Documentation for Microchip PIC16F1934-I/ML
| Datasheet | View & Download PIC16F1934-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F1934-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F1934-I-ML Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F1934-I-ML Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of integrated circuit?
What is the flash memory size of the microcontroller?
What is the maximum operating frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



