Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F1826-E-SS
PIC16F1826-E/SS
| Part Number: | PIC16F1826-E/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F1826-E-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 3.3V/5V 20-Pin SSOP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F1826-E-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 3.3V/5V 20-Pin SSOP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 20 |
| Core Architecture | AVR |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 2 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of I/Os | 6 |
| Number of Programmable I/O | 15 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16F1826-E/SS
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the flash memory size and operating voltage of the microcontroller?
What type of microcontroller is it?
How many pins does the microcontroller have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

