Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F15323-I-JQ
PIC16F15323-I/JQ
| Part Number: | PIC16F15323-I/JQ |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F15323-I-JQ |
| Qty Available: | |
| Description: | Full-Featured 8-Bit Microcontroller 3.5Kbyte Flash 256 Byte SRAM 16-Pin UQFN Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16F15323-I-JQ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Full-Featured 8-Bit Microcontroller 3.5Kbyte Flash 256 Byte SRAM 16-Pin UQFN Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 32 MHz |
| Interface | I2C, LIN, SMBus, SPI, USART |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 11 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 12 |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Height | 550 µm |
Documentation for Microchip PIC16F15323-I/JQ
| Datasheet | View & Download PIC16F15323-I-JQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F15323-I-JQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F15323-I-JQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F15323-I-JQ Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16F15323-I-JQ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the microcontroller?
What is the part number of the microcontroller?
What is the package type of the microcontroller?
What is the flash memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



