Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16CE625-20-SS
PIC16CE625-20/SS
| Part Number: | PIC16CE625-20/SS |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16CE625-20-SS |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 3.3V/5V 20-Pin SSOP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16CE625-20-SS Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 3.3V/5V 20-Pin SSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 20 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of I/Os | 13 |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, WDT |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16CE625-20/SS
| Datasheet | View & Download PIC16CE625-20-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16CE625-20-SS Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16CE625-20-SS Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the case/package of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
