Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C926-I-PT
PIC16C926-I/PT
| Part Number: | PIC16C926-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C926-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | 14 KB OTP, 336 RAM, 52 I/O64 TQFP 10x10x1mm TRAY | Microchip Technology Inc. PIC16C926-I/PT |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C926-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
14 KB OTP, 336 RAM, 52 I/O64 TQFP 10x10x1mm TRAY | Microchip Technology Inc. PIC16C926-I/PT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of I/Os | 25 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, LCD, PWM |
| RAM Size | 336 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C926-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC16C926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C926-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C926-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number to Microchip PIC16C926-I/PT?
What are the categories that this product falls under?
What is the memory size of the PIC16C926-I/PT?
What are the technical specifications of the PIC16C926-I/PT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


