Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-20I-P
PIC16C77-20I/P
| Part Number: | PIC16C77-20I/P |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-20I-P |
| Qty Available: | |
| Description: | 14 KB OTP, 368 RAM, 33 I/O40 PDIP .600in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16C77-20I/P |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-20I-P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
14 KB OTP, 368 RAM, 33 I/O40 PDIP .600in TUBE | Microchip Technology Inc. PIC16C77-20I/P
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C77-20I/P
| Datasheet | View & Download PIC16C77-20I-P Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-20I-P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the key features of the PIC16C77-20I/P?
What is the memory type and size of the PIC16C77-20I/P?
What are the compliance standards or regulations that the PIC16C77-20I/P meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

