Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-20-L
PIC16C77-20/L
| Part Number: | PIC16C77-20/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-20-L |
| Qty Available: | |
| Description: | Microcontroller Mcu, 8 Bit, PIC16, 10MHZ, PLCC-44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-20-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microcontroller Mcu, 8 Bit, PIC16, 10MHZ, PLCC-44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.572 mm |
| Length | 16.663 mm |
| Width | 16.663 mm |
Documentation for Microchip PIC16C77-20/L
| Datasheet | View & Download PIC16C77-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-20-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the memory size and type of the microcontroller?
What is the maximum supply voltage for the microcontroller?
What are the interfaces supported by the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





