Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-04-L
PIC16C77-04/L
| Part Number: | PIC16C77-04/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-04-L |
| Qty Available: | |
| Description: | 14 Kb Otp, 368 Ram, 33 I/o 44 Plcc Tube; PLCC-44 | Microchip Technology Inc. PIC16C77-04/L |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C77-04-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
14 Kb Otp, 368 Ram, 33 I/o 44 Plcc Tube; PLCC-44 | Microchip Technology Inc. PIC16C77-04/L
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 14 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 368 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 4.064 mm |
| Length | 16.66 mm |
| Width | 16.663 mm |
Documentation for Microchip PIC16C77-04/L
| Datasheet | View & Download PIC16C77-04-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-04-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-04-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-04-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C77-04-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the memory size of the product?
How many I/Os does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




