Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C76T-20-SO
PIC16C76T-20/SO
| Part Number: | PIC16C76T-20/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C76T-20-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | Mcu 8-BIT PIC16 Pic Risc 14KB Eprom 5V 28-PIN SOIC W T/r |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C76T-20-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mcu 8-BIT PIC16 Pic Risc 14KB Eprom 5V 28-PIN SOIC W T/r
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 368 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C76T-20/SO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the number of I/Os of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.