Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74BT-20I-L
PIC16C74BT-20I/L
| Part Number: | PIC16C74BT-20I/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74BT-20I-L |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC16C Series 7 KB Flash 192 B RAM SMT 8-Bit Microcontroller - PLCC-44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74BT-20I-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC16C Series 7 KB Flash 192 B RAM SMT 8-Bit Microcontroller - PLCC-44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.65 V |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C74BT-20I/L
| Datasheet | View & Download PIC16C74BT-20I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C74BT-20I-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum supply voltage for the microcontroller?
What are the interfaces supported by the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.