Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74B-20-L
PIC16C74B-20/L
| Part Number: | PIC16C74B-20/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74B-20-L |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC16C Series 7 KB Flash 192 B RAM SMT 8-Bit Microcontroller - PLCC-44 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74B-20-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC16C Series 7 KB Flash 192 B RAM SMT 8-Bit Microcontroller - PLCC-44
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.68 mm |
| Length | 16.66 mm |
| Width | 16.66 mm |
Documentation for Microchip PIC16C74B-20/L
| Datasheet | View & Download PIC16C74B-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C74B-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C74B-20-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C74B-20-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its features?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
How many I/Os does the microcontroller have?
What type of memory does the microcontroller have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





