Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74A-20I-PT
PIC16C74A-20I/PT
| Part Number: | PIC16C74A-20I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74A-20I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 44-Pin TQFP Tray |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C74A-20I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 44-Pin TQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Programmable I/O | 33 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C74A-20I/PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How much RAM does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.