Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-10-SP
PIC16C73A-10/SP
| Part Number: | PIC16C73A-10/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-10-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-BIT, Mrom, 10 Mhz, Risc Microcontroller, PDIP28, 0.300 Inch, Plastic, DIP-28 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-10-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-BIT, Mrom, 10 Mhz, Risc Microcontroller, PDIP28, 0.300 Inch, Plastic, DIP-28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 10 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 10 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 10 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C73A-10/SP
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-10-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-10-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the core architecture of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
