Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-04I-SP
PIC16C73A-04I/SP
| Part Number: | PIC16C73A-04I/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-04I-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-04I-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 192 B |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C73A-04I/SP
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-04I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-04I-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-04I-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the interface supported by the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


