Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-04-SP
PIC16C73A-04/SP
| Part Number: | PIC16C73A-04/SP |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-04-SP |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C73A-04-SP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 7KB EPROM 5V 28-Pin SPDIP Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 28 |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP, UART, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 7 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 5 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 22 |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 192 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 3.556 mm |
| Length | 35.18 mm |
| Width | 7.493 mm |
Documentation for Microchip PIC16C73A-04/SP
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-04-SP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C73A-04-SP Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





