Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20E-SO
PIC16C72A-20E/SO
| Part Number: | PIC16C72A-20E/SO |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20E-SO |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 28-Pin SOIC W Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC16C72A-20E-SO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB EPROM 5V 28-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
| Case/Package | SOIC |
| Access Time | 20 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 20 MHz |
| Interface | I2C, SPI, SSP |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 3.5 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Programmable I/O | 22 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 128 B |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC16C72A-20E/SO
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20E-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20E-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20E-SO Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC16C72A-20E-SO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the key features of the Microchip PIC16C72A-20E/SO?
What is the package type and pin count of the microcontroller?
Are there any compliance standards or regulations that the Microchip PIC16C72A-20E/SO meets?
What is the product name and brand?
What is the package type of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.